Білім беру саласы: Таным,Қатынас,Шығармашылық.

Ұйымдастырылған ашық оқу қызметі:Қоршаған орта.

Тақырыбы: «Ормандағы құстар»

Мақсаты:Ормандағы құстар жайлы,олардың түрлерімен пайдасы туралы түсінік беру.Әртүрлі тапсырмаларды орындау арқылы балалардың сөйлеу тілін,ойлау,есте сақтау және шығармашылық қабілеттерін дамыту. Табиғатты қорғауға,құстарға қамқорлық жасауға тәрбиелеу.

Әдіс - тәсілдер: сұрақ –жауап ,түсіндіру,әңгімелеу,топпен жұмыс.

Қажетті көрнекі құралдар: құстардың суреттері,интерактивті тақта,слайд,қиылған құстар суреттері,құстар карточкалары,1ден 5кедейінгі сандар,гуашьтар,желім,балмұздақ таяқшалары,әртұрлі дәндер т.б.

Ашық ұйымдастырылған оқу қызметінің барысы:

Ұйымдастыру кезеңі.

Шаттық шеңбері.

Амандасу.

Құстардың дыбысы.

Мнемокесте құстар туралы.

Балалар әңгімелеп береді.

Тосын сәт.Экраннан құс шығады.

Дауыс:Саламатсыңдар ма балалар!Балалар ормандағы құстарға көмек қажет болып тұр.Орманда қатты боран соғып,желдің әсерінен құстардың ұясы жерге құлап қалды.Балалар егерде сендер көмектессеңдер,боран басылып,құстарда ұясына оралар еді.Орманға тезірек келіңдер!

Тәрбиеші:Естідіңдерме балалар орманға барып,құстарға көмектесемізбе?

Балалар:-Ия.

Тәрбиеші: Олай болса,қане  балалар орманға баруға дайынбызба? Музыка қосылады.

 «Қыс»туралы ән:

Қане бәріміз бірге:Аппақ,ақ қар түстіде,

                                 Қыс ызғарын сыйлады.

                                 Менде кидім үстіме,

                                 Жылы тонмен пиманы.

Орманға келу.

Слайд.Ормандағы құстар.

Үйінді қардың астынан құстың ұясын тауып алады.(ішінен тапсырмалар шығады)

Тәрбиеші:ой балалар қараңдаршы мынау не екен?Ішінде не бар екен?-деп қарау.

Тәрбиеші:-балалар мына қағазда сендерге арналған тапсырмалар бар екен,егер біз сол тапсырмаларды орындасақ,құстарға көмектесе алады екенбіз.-Ендеше орындауға дайынсыңдар ма?

Балалар:-Ия.

Тәрбиеші:Балалар,қане біз тапсырмаларды тезірек орындау үшін қазір 3-топқа бөлінеміз.

Қорапшада құстардың сурет карточкалары.(балалар алады)

Қолындағы алған құсы бойынша топтарға бөлініп отырады.

1-тапсырма.Қиылған құстарды құрастыру және құстарды сипаттап әңгімелеу.

1.топ.Торғай.

2.топ.Қарға.

3топ.Сауысқан.

Осы құстарды сипаттап әңгімелеу.

Тәрбиеші:Енді балалар құстар туралы тіл ұстарту жаттығуын жасайық.

Тіл ұстарту жаттығулары.

Пан- пан-пан,

Сап – сары балапан.

Ұс-ұс-ұс,

Ұшты – ұшты құс.

Дақ-дақ-дақ,

Ұшып кетті тоқылдақ.

Тәрбиеші:Жарайсыңдар балалар,біз бірінші тапсырманы орындадық.

2-тапсырма.Математикалық тапсырмалар.

1-топ. «Жұбын тап»ойыны.Сызықтар арқылы.

 

2-топ.Есептер шығару.(қосу,азайту)

3-топ.Қыстырғышпен құстарға сәйкес сандарды тауып қою.

Сергіту сәті.Музыкамен.

3-тапсырма. Шығармашылық жұмыстар.

1-топ.Аппликация.Балмұздақ таяқшасынан ұя жапсыру.

2-топ.Құстарға арнап табиғи материалдардан дән жасау.

3-топ.Ламинат пленкаға құстардың суретін салу.

Слайд.Көңілді орман.(қарға)

Дауыс:Сендер тапсырмаларды орындағансоң,орманда тыныштық орнап,құстар өз ұяларына оралды.Рахмет сендерге балалар!

Тәрбиеші:қане балалар олай болса енді біздерде балабақшамызға қайтайық.

Қане кеттік.(Музыкамен)

Балабақшаға оралу.

Сұрақ-жауап арқылы ұйымдастырылған оқу қызметін қорытындылау.

-Балалар біз қайда бардық?

-Біз бүгін не туралы үйрендік?

-Қандай тапсырмаларды орындадық?

-Тапсырмаларды орындаған сендерге ұнадыма?

 

Тәрбиеші:-Балалар қараңдаршы сендер тапсырмаларды орындап құстарға көмектескендерің үшін,құстарда сендерге сыйлық беріп жіберіпті.